2017 Play-It-Again Sports B/C Tournament
14U

select

Standings

 PlaceTeamWLTGBGPPCTRFRAStreakCoach

Pool: A

 1Suburban Legends400--41.0004022Won 4Sybil O'brien
 2Lightning 13's2101.530.6672315Won 1Rad Dobson
 3Tractorhouse NT 14 U - Brown111230.5002419Lost 1Mike Brown
 4Elkhorn Slammers White (Meyer)021330.1671825Lost 2Tim Meyer
 5Blue Diamonds (14U)0303.530.000933Lost 3Cory Broekemeier

Pool: B

 1NE Elite Schoeder300--31.0004011Won 3Mike Roth
 2TractorHouse NT 13s210130.6672827Won 1Brenda Carlow
 3Waverly Heat Black 14u120230.3332029Won 1Matt Michel
 4Lincoln Dominators 14U030330.000930Lost 3Lance Francisco

Pool: C

 1Millard Fury- Bestenlehner300--31.0005714Won 3Dylan Bestenlehner
 2Lincoln Rockets 13U210130.6673623Lost 1Don Mirabella
 3Elkhorn Edge Navy120230.3331945Won 1Karlee Abels
 4Vortex Aden030330.0001040Lost 3Shery Jarosz
GB = Games Back, GP = Games Played, PCT = Winning Percentage, RF = Runs For, RA = Runs Against.

Schedule

DateTimeTeamTeamLocation

Week 1

Fri 5/12 6:00 PM
Vortex Aden (C)
1
Lincoln Rockets 13U (C)
13
Bair Field 3
Fri 5/12 7:30 PM
Lincoln Dominators 14U (B)
1
NE Elite Schoeder (B)
8
Bair Field 3
Fri 5/12 9:00 PM
Blue Diamonds (14U) (A)
1
Lightning 13's (A)
10
Bair Field 3
Sat 5/13 8:00 AM
TractorHouse NT 13s (B)
11
Waverly Heat Black 14u (B)
5
Bair Field 3
Sat 5/13 8:00 AM
Tractorhouse NT 14 U - Brown (A)
6
Elkhorn Slammers White (Meyer) (A)
6
Bair Field D
Sat 5/13 9:30 AM
Lightning 13's (A)
4
Suburban Legends (A)
7
Bair Field 3
Sat 5/13 9:30 AM
Millard Fury- Bestenlehner (C)
20
Elkhorn Edge Navy (C)
7
Bair Field D
Sat 5/13 11:00 AM
TractorHouse NT 13s (B)
5
NE Elite Schoeder (B)
17
Bair Field 3
Sat 5/13 11:00 AM
Millard Fury- Bestenlehner (C)
21
Vortex Aden (C)
4
Bair Field D
Sat 5/13 12:30 PM
Blue Diamonds (14U) (A)
3
Tractorhouse NT 14 U - Brown (A)
10
Bair Field 3
Sat 5/13 12:30 PM
Waverly Heat Black 14u (B)
5
NE Elite Schoeder (B)
15
Bair Field D
Sat 5/13 2:00 PM
TractorHouse NT 13s (B)
12
Lincoln Dominators 14U (B)
5
Bair Field 3
Sat 5/13 2:00 PM
Lincoln Rockets 13U (C)
20
Elkhorn Edge Navy (C)
6
Bair Field D
Sat 5/13 3:30 PM
Suburban Legends (A)
10
Tractorhouse NT 14 U - Brown (A)
8
Bair Field 3
Sat 5/13 3:30 PM
Lightning 13's (A)
9
Elkhorn Slammers White (Meyer) (A)
7
Bair Field D
Sat 5/13 5:00 PM
Lincoln Dominators 14U (B)
3
Waverly Heat Black 14u (B)
10
Bair Field D
Sat 5/13 6:30 PM
Millard Fury- Bestenlehner (C)
16
Lincoln Rockets 13U (C)
3
Bair Field D
Sat 5/13 8:00 PM
Suburban Legends (A)
10
Elkhorn Slammers White (Meyer) (A)
5
Bair Field D
Sat 5/13 8:15 PM
Elkhorn Edge Navy (C)
6
Vortex Aden (C)
5
Bair Field 5
Sat 5/13 9:30 PM
Blue Diamonds (14U) (A)
5
Suburban Legends (A)
13
Bair Field D

Playoff Brackets 1

 Suburban Legends (A)
G4
 Sun 5/14/2017
 12:30 PM
 Bair Field D
 TractorHouse NT 13s (B)
 TractorHouse NT 13s (B)
G1
 Sun 5/14/2017
 8:00 AM
 Bair Field D
 Lincoln Rockets 13U (C)
 TractorHouse NT 13s (B)
G6
 Sun 5/14/2017
 3:30 PM
 Bair Field D
 NE Elite Schoeder (B)
 Millard Fury- Bestenlehner (C)
G2
 Sun 5/14/2017
 9:30 AM
 Bair Field D
 Lightning 13's (A)
 NE Elite Schoeder
 Millard Fury- Bestenlehner (C)
G5
 Sun 5/14/2017
 2:00 PM
 Bair Field D
 NE Elite Schoeder (B)
 NE Elite Schoeder (B)
G3
 Sun 5/14/2017
 11:00 AM
 Bair Field D
 Tractorhouse NT 14 U - Brown (A)

Playoff Brackets 2

 Elkhorn Edge Navy (C)
G3
 Sun 5/14/2017
 11:00 AM
 Bair Field K
 Blue Diamonds (14U) (A)
 Blue Diamonds (14U) (A)
G1
 Sun 5/14/2017
 8:00 AM
 Bair Field K
 Lincoln Dominators 14U (B)
 Blue Diamonds (14U) (A)
G5
 Sun 5/14/2017
 2:00 PM
 Bair Field K
 Waverly Heat Black 14u (B)
 Waverly Heat Black 14u
 Waverly Heat Black 14u (B)
G4
 Sun 5/14/2017
 12:30 PM
 Bair Field K
 Elkhorn Slammers White (Meyer) (A)
 Elkhorn Slammers White (Meyer) (A)
G2
 Sun 5/14/2017
 9:30 AM
 Bair Field K
 Vortex Aden (C)
Standings
 PlaceTeamWLTGBGPPCTRFRAStreakCoach
Pool: A
           
 1Suburban Legends400--41.0004022Won 4Sybil O'brien
 2Lightning 13's2101.530.6672315Won 1Rad Dobson
 3Tractorhouse NT 14 U - Brown111230.5002419Lost 1Mike Brown
 4Elkhorn Slammers White (Meyer)021330.1671825Lost 2Tim Meyer
 5Blue Diamonds (14U)0303.530.000933Lost 3Cory Broekemeier
Pool: B
           
 1NE Elite Schoeder300--31.0004011Won 3Mike Roth
 2TractorHouse NT 13s210130.6672827Won 1Brenda Carlow
 3Waverly Heat Black 14u120230.3332029Won 1Matt Michel
 4Lincoln Dominators 14U030330.000930Lost 3Lance Francisco
Pool: C
           
 1Millard Fury- Bestenlehner300--31.0005714Won 3Dylan Bestenlehner
 2Lincoln Rockets 13U210130.6673623Lost 1Don Mirabella
 3Elkhorn Edge Navy120230.3331945Won 1Karlee Abels
 4Vortex Aden030330.0001040Lost 3Shery Jarosz
GB = Games Back, GP = Games Played, PCT = Winning Percentage, RF = Runs For, RA = Runs Against.
Schedule
DateTimeGame

Week 1

Fri 5/12 6:00 PM Vortex Aden (C)  1
Lincoln Rockets 13U (C)  13
Bair Field 3
Fri 5/12 7:30 PM Lincoln Dominators 14U (B)  1
NE Elite Schoeder (B)  8
Bair Field 3
Fri 5/12 9:00 PM Blue Diamonds (14U) (A)  1
Lightning 13's (A)  10
Bair Field 3
Sat 5/13 8:00 AM TractorHouse NT 13s (B)  11
Waverly Heat Black 14u (B)  5
Bair Field 3
Sat 5/13 8:00 AM Tractorhouse NT 14 U - Brown (A)  6
Elkhorn Slammers White (Meyer) (A)  6
Bair Field D
Sat 5/13 9:30 AM Lightning 13's (A)  4
Suburban Legends (A)  7
Bair Field 3
Sat 5/13 9:30 AM Millard Fury- Bestenlehner (C)  20
Elkhorn Edge Navy (C)  7
Bair Field D
Sat 5/13 11:00 AM TractorHouse NT 13s (B)  5
NE Elite Schoeder (B)  17
Bair Field 3
Sat 5/13 11:00 AM Millard Fury- Bestenlehner (C)  21
Vortex Aden (C)  4
Bair Field D
Sat 5/13 12:30 PM Blue Diamonds (14U) (A)  3
Tractorhouse NT 14 U - Brown (A)  10
Bair Field 3
Sat 5/13 12:30 PM Waverly Heat Black 14u (B)  5
NE Elite Schoeder (B)  15
Bair Field D
Sat 5/13 2:00 PM TractorHouse NT 13s (B)  12
Lincoln Dominators 14U (B)  5
Bair Field 3
Sat 5/13 2:00 PM Lincoln Rockets 13U (C)  20
Elkhorn Edge Navy (C)  6
Bair Field D
Sat 5/13 3:30 PM Suburban Legends (A)  10
Tractorhouse NT 14 U - Brown (A)  8
Bair Field 3
Sat 5/13 3:30 PM Lightning 13's (A)  9
Elkhorn Slammers White (Meyer) (A)  7
Bair Field D
Sat 5/13 5:00 PM Lincoln Dominators 14U (B)  3
Waverly Heat Black 14u (B)  10
Bair Field D
Sat 5/13 6:30 PM Millard Fury- Bestenlehner (C)  16
Lincoln Rockets 13U (C)  3
Bair Field D
Sat 5/13 8:00 PM Suburban Legends (A)  10
Elkhorn Slammers White (Meyer) (A)  5
Bair Field D
Sat 5/13 8:15 PM Elkhorn Edge Navy (C)  6
Vortex Aden (C)  5
Bair Field 5
Sat 5/13 9:30 PM Blue Diamonds (14U) (A)  5
Suburban Legends (A)  13
Bair Field D
Playoff Schedule
See Brackets
Playoff Schedule 2
See Brackets
Schedule Revision Date: Mon, May 8, 2017 7:52 PM
Playoff Schedule 1 Revision Date: Mon, May 8, 2017 4:13 PM
Playoff Schedule 2 Revision Date: Mon, May 8, 2017 8:35 AM

tmsdln.com/k0hh
Get Connected

Get the latest news